cynth (cynthtastic) wrote,
cynth
cynthtastic

  • Mood:

Bakery thrift store place

So, SS from work took me to a discount bread store. It's three (3!) minutes from here, and it's awesome!

momtastic, they have your favorite bread. $1.99 for 3 loaves!

I got Twinkies, caramel Ho Hos, and coffee cakes. Had I paid for all three boxes myself, they would've been $5, but I paid just $3.58 for two, while SS bought the third.

As a Jersey girl, I was raised with the knowledge that "3 for $5" does not mean the same as "$1.67 each." In Pittsburgh, I was chastised for not assuming these statements were equivalent. While each box of snacks I bought was $1.79, three would have cost just $5. That happens here.

I desperately want to return to this magical day-old bread store after my next pay to stock up on all things Wonder, Hostess, and Drake.

ETA: If you'd like to come and visit the bakery outlet, feel free. Then you can take a carload of our junk up to the new place, too. An apartment has been secured, and the moving can commence.
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    default userpic

    Your reply will be screened

    When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
    You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
  • 4 comments